Savasa Karsi Sanat

"Savas'in bir sonuç degil, yoksul ülkelerin yüzyillardir gerilige mahkûm edilmis insan fazlasinin imhasinin baslangici oldugunu savunan Karsi Sanat'çilar, "Bugün akli basinda her insanin, 21. yüzyilda dünyayi neler bekledigini bir an durup ciddi biçimde düsünmesi gerektigini bizlere hatirlatiyorlar.
Tuncel Kurtiz'in serginin acilis performansini gerceklestirdigi, "Savasa Karsi Sanat" sergisi 3 Aralik  Pazartesi Beyoglu'nda Karsi Sanat Çalismalari'nda açildi.


Mehmet Güleryüz'ün "Kosova" konulu çalismasinin yer aldigi sergiye, Yavuz Tanyeli "Kandahar" adli resmiyle katiliyor. Bayram Gümüs'ün "Ikiz Kuleleriyle Bir New York" resminin yani sira, Selahattin Yildirim'in portreleri; Özgür Korkmazgil, Arzu Basaran, Extramücadele ve Antonio Cosentino'nun  kompozisyonlari "Sava'a Karsi Sanat'in önemli isleri. Coskun Aral'in da fotograflariyla katildigi sergi yalnizca bes gün sürecek. Serginin bir diger özelligi de Afgan fotograf sanatçisi Fazal Skeikh'in Arif Agçi koleksiyonundaki albümünden seçilen islerinin ilk kez gün yüzüne çikmasi.

"Karsi Sanat hareketi, görsel sanatlar alaninda yasanan çesitli tartismalar ve kamplasmalar içinde, "vahsi küresellesme" karsiti ve modernist bir tavirdan yana olan bir grup sanatçinin baslattigi bir girisim. Beyoglu Elhamra Pasaji'ndaki Karsi Sanat Çalismalari mekâni, bu grubun düzenledigi çesitli paneller, felsefe seminerleri ve sergilerle hareketleniyor. Karsi Sanat'çilar, uzun vadede enstitülesmeyi hedefliyor. Ayrica Türkiye'de sanat tarihinde yeni bir bakisa ihtiyaç duyuldugunu savunan grup, bu eksiklige dikkati çekerek köklü çalismalar için ilgili herkesi göreve çagiriyor ve elitist ve küresel-popüler bazi postmodern dayatmalar karsisinda, görsel sanatlarin temel ve geleneksel degerlerinin desteklenmesi gerektigini belirtiyor.


"Savas'in bir sonuç degil, yoksul ülkelerin yüzyillardir gerilige mahkûm edilmis insan fazlasinin imhasinin baslangici oldugunu savunan Karsi Sanat'çilar "Bugün akli basinda her insanin, 21. yüzyilda dünyayi neler bekledigini bir an durup ciddi biçimde düsünmesi gerektigini bizlere hatirlatiyorlar.

Bir izlenim:

Bu  serginin biraktigi duygu, bir tür burukluk... Bu  tad  insanin tanidigi ve onda heyecan uyandiran anilarin  canlanmasi gibi...  Sözü, herkesin anlastigi bir konu. Sanatçilarin seçimi, yanyana durduklarinda biraktiklari "disavurum"  etkisinin  yeni çagrisimlar uyandirmasi ana fikri ile yapilmistir. Daha gelismis bir sanata ulasabilmek için  gerekli olan enerjiyi üretebilmek  ve bu süreci yasamak, neyin ne oldugunu gelecegin sanat tarihçilerine birakmak...


Yavuz TANYELI
3 Aralik 2001, Istanbul

Sonbahar - 2001 sayimiz; "Unutulan Insan "a ithaf edilmistir.

Bu sayidan itibaren
"
INSAN"i her boyuttaki deger ve varolusuyla animsatmaya yonelik
dusunsel ve gorsel urunlerinizi, ISIK BINYILI'nda yayinlamaya davet ediyoruz.
KIS-2002 - Ikinci Yildonumu sayisina katilim icin son gonderme tarihi: 10 Ocak 2002
ISIK BINYILI e-dergi; The Light Millennium, Inc., semsiyesi altinda "kamu yararina yayincilik"
yapmak uzere 17 Temmuz 2001 tarihinde, New York Valiligi'nin onayi ile ve
New York merkezli olmak
uzere,
ticari amac tasimayan bir kurum statusu kazanmistir.

HOME PAGE

TÜRKÇE
Içindekiler

@ The Light Millennium e-magazine was created and designed by Bircan ÜNVER. 7th issue. Sonbahar 2001, New York.
URL: http://www.lightmillennium.org