2025 yilina dair ongorüler...


Neptun EKEN

2025 yili her ne kadar uzak da gözükse 25 yillik bir zaman birimi insan ömrü için uzun, dünya tarihi ve siyasi gelismeleri için kisa  bir süre oldugunu görüyoruz. Dünya siyasi ve politik degisimlerinin tarihine baktigimizda uzun ve sancili dönemlerin arkasindan gelen hizli  degisimler dikkati çekmekte. Degisimin hizi aldatici olmamaliçünkü bunun alt yapisinin olusmasi yillar aliyor .
2025 dünyasinin muhtemel görünümünü sekillendirecek temel konu günümüzde de oldugu gibi enerji yani petrol ve su olacaktir . Sovyetler Birliginin dagilmasiyla tek kutuplu kalan dünyamiz önümüzdeki 25 yil hatta 50 yillik zaman biriminde tek kutuptan tekrar iki hatta daha fazla kutuplu ve daha çok farkli ülkelerin bir araya gelerek olusturacaklari güçle; bölgelerinde ve de dünyada söz sahibi olabilme çabalariyla geçeçektir. Yeni dünya düzeninin kurulmasi bugünkünden daha kanli olmamakla birlikte geçmisten daha da kolay olmayacaktir.
Yüzyilin basindan beri dünya siyaseti üzerindeki en önemli karar merkezi durumunda olan Amerika, Soguk Savas'in bitimiyle, "yeni dünya düzeni"ninde de otoritesiyle dünya ekonomisi ve siyasi gelismelerinde kimi zaman açikca kimi zaman da gizlice büyük roller oynadi. Amerika önümüzdeki 25 yillik zaman birimindeki muhtemel rakiplerini iyi tanimakta ve bu rakiplerin kimler olabileceginin, nelerin pesinde olabileceklerinin bilincinde olmali ve planlarini buna göre hazirlamaldir.


Amerikanin askeri anlamdaki en önemli rakibi Çin olacaktir .Siyasi, ekonomik ve stratejik bakimdan en önemli rakibi ise Avrupa Birliginin olusturmaya  çalistigi Amerika Birlesik Devletlerinin karssindaki birlesmis Avrupa Devletleri olacaktir. Bu iki dev Balkanlarda , Orta Dogu da , Kafkaslar da , Kuzey Afrika da sürekli bir çikar ve güç savasina gireceklerdir. Bu muhtemel dünya düzeninde Türkiye, Amerikan eksenli politikasi yüzünden Avrupa'nin siyasi gelismelerinde hiçbir zaman söz sahibi olamiyacak bugünlerde de görüldügü gibi Avrupa'nin savunmasindaki yeni sekillenmenin disinda birakilacaktir. Yeni savunma mekanizmalarinda da yer alamiyacaktir. NATO  Avrupa'daki bu yeni kimlik karsisinda eski anlamini ve önemini yitirecektir.


Avrupa'nin bu tavri Türkiye'yi Amerika'ya daha da yaklastiracak Israil, Ürdün,Türkiye ve Amerika'nin ortak olusturacagi bir birliktelikle Orta Dogu'da söz sahibi olmaya itecektir. Bununla birlikte Avrupa'dan ayni tavri gören Rusya'da Türkiye ile birlikte Suriye, Irak, Iran üzerinden Kafkaslara hakim olmaya çalisacak, Dogal Gaz alimi gibi ekonomik çikarlar Rusya ile Türkiye'yi birbirine daha da yakinlastiracaktir. (Türkiye'nin sanayi ve sehirlesmesinde olan gelisim elektrige olan bagimliligini artiracak bunun yaninda kendi dogal kaynaklari buna yetmeyecek ve etrafindaki bu açigi kapatabilecek dogal kaynaklari olan ülkelerle iliskilerinde bunu göz önünde bulunduracaktir.) 


2000 yilina baktigimizda iletisim teknolojileri bakimindan tam bir sinirsizlik olsa da zamanla bu teknolojik ilerleme ayni insanlarda yaptigi yanlizlasmayi ülkelerde de yapicak ve küresellesme sadece internetin sanal ortaminda ve bankalarin atomatik para çekme makinalarinda kalacaktir. "Big Brother" herzamankinde daha güçlü ve pervasiz bir sekilde karsimiza çikacaktir. 2025 yili bireyselligin ve bireyin rahatinin ön planda oldugu kisilerin her ihtiyacinin parmaginin ucuna tasindigi yerel ve yanliz insanlarin ve hareketsizligin oldu sisman insanlarin birer hap alarak kilolarindan kurtulmaya çalistigi bir fantastik zaman olabilir ancak NASA'nin önümüzdeki 25 yillik planlarina baktigimiz da hiç de uçuk projelerin bulunmadigini görüyoruz. Onümüzdeki 25 yilda NASA hala içten yakmali motorlari olan uzay mekiklerini kullaniyor olacak ve büyük bir ihtimalle o tarihlerde Mars'a gidileceginden bahsedilecek.


2025 dünyasinin muhtemel en önemli sorununun Terör olacagini düsünüyorum terör sadece ülkelerin degil sanal alemin ve sehirlerin ve kisilerin de en önemli ve yasamsal bir sorunu olacaktir. Savaslarin daha kansiz, ordularin daha profesyonel oldugu, daha asker sayisinin azligi yaninda teknigin artisi bir 25 yil bizi bekliyor olabilir.


2025 yilindaki en önemli iki gelismenin iletisim ve saglik alaninda olacagini ve insanlarin ömrünün daha da uzayacagini düsünüyorum tabii 2025 yilina kadar bir Atom Bombasinin ya da bir metorun kurbani olmazsak!!!

 

Sonbahar - 2001 sayimiz; "Unutulan Insan "a ithaf edilmistir.

Bu sayidan itibaren
"
INSAN"i her boyuttaki deger ve varolusuyla animsatmaya yonelik
dusunsel ve gorsel urunlerinizi, ISIK BINYILI'nda yayinlamaya davet ediyoruz.
KIS-2002 - Ikinci Yildonumu sayisina katilim icin son gonderme tarihi: 10 Ocak 2002
ISIK BINYILI e-dergi; The Light Millennium, Inc., semsiyesi altinda "kamu yararina yayincilik"
yapmak uzere 17 Temmuz 2001 tarihinde, New York Valiligi'nin onayi ile ve
New York merkezli olmak
uzere,
ticari amac tasimayan bir kurum statusu kazanmistir.

HOME PAGE

TÜRKÇE
Içindekiler

@ The Light Millennium e-magazine was created and designed by Bircan ÜNVER. 7th issue. Sonbahar 2001, New York.
URL: http://www.lightmillennium.org