KARANLIKTA HIÇBIR SEY KALMASIN!

Prangalar çözülüyor...

Ali ASLAN KILIÇ

Elektronik Prangali Kadin Fügen Gülertekin için umut isigi büyüyor


Prangalar.. prangalar... Ayagina vurulan "elektronik" pranga yüregimizi daglamisi. Büyük bir haksizliga maruz kalan Fügen Gülertekin, bir bebegi ölümden kurtarmanin karsiligi olarak, adeta ölümlerden " ölüm" begeniyordu. Özgür hayati sona erdirilmek isteniyordu. ZAMANUSA'in 10 bin dolar ile açtigi yardim kampanyasi dalga dalga topluma yayildi. Umut isigini büyüten Türk toplumu bu izdirabi dindirmenin mesajini verdi.  Sadece ayaga vurulanlar degil gönüllerdeki prangalar da çözülüyordu.


Çocugunuzun hayatini kurtaran biri için ne yaparsiniz!?

Elinizden gelse bütün dileklerini yerine getirmek istersiniz.. hiç birsey yapamasaniz en azindan tesekkür edersiniz.

Bir bebegi bogulmaktan kurtaran Fügen Gülertekin için öyle olmadi. Tesekkür bir yana, hayati karartildi. Cani muamelesi gördü, en tehlikeli insanlarla ayni kogusa kondu. Bir bebegin ölümüne sebep olan Ingiliz dadi 8 ayda beraat ederken bir bebegi ölümden kurtaran Türk dadi 8 yila mahkum olmustu.

Fügen Gülertekin herseye ragmen umut yüklü bir insan.. Onca olumsuzluga ragmen ümitsizlige düsmüyor. Ancak ve ancak, hakli olmaktan gelebilecek bir güç ile direnç gösteriyor.

Bu umuda bir isik yakma arzusu idi  ZAMAN olarak izdirabi gündeme getirme gayretimiz.

Aslinda Amerika'daki Türk toplumu bu drami dindirecek güçteydi. Bu gücü sonuç almaya götürmek için herkesin destegini saglayacak büyük bir organizasyon gerekiyordu.

Kolay olmayacakti bu organize.. öncelikle gönüllü altyapisinin olusmasi için,  konunun gündemde tutulmasi kamuoyu duyarliliginin saglanmasi gerekiyordu. Haftalar süren yayinimizla öncelikle bunu yapmak istedik.

       
Kampanya Basliyor
Kamuoyu duyarliliginin saglanmasinin ardindan ZAMANUSA sorumluluk bilinci ile üzerine düseni yapip 10 bin dolarlik bagis ile yardim kampanyasini baslatti.

Bu ilk açilis rakami çok mühimdi.

Konunun aciliyetine dikkat çekip, Türk toplumunun bu izdirabi sona erdirme güç ve kararliligini vurgulamasi önemini artiriyordu.

Tam bu noktada Fügen Hanim'in bir cümlesi yankilaniyor; Kimseye agir gelmemesi için.. yük olmamasi için (ulasilabilen) ve, "Türk toplumunun bir ferdiyim"
  diyen her bireyden birer dolarlik destek talep ediyordu.  Hakliligini kanitladiktan sonra büyük tazminat alacak ve yine Türk toplumuna verecegi büyük hizmetlerle geri ödeyecekti bu destekleri.. Buradaki kilit kelime "ulasilabilen" idi.  70 bin dolarlik acil bir ihtiyaç vardi. 70 bin hatta 100 bin kisi nasil haberdar edilecek, nasil bilgilendirilip motive edilecek... Toplumumuzun kendi bireyine nasil ulasilacakti.

Yardimin Anlami
ZAMAN 10 bin insana ulasamamin eksikligini, 10 bin insan adina birer dolar ödeyerek kapatmak istiyordu.

20 dolarlik, 50 dolarlik 100 dolarlik yardimlar da ayni mesaj yüklüydü. "Bu davayi 20 kisiye, 50 dostuma, 100 arkadasima ulastirip birer dolarlarini talep edememenin sorumluluguyla kampanyaya katkida bulunuyorum" deniliyordu adeta..

Bundan baska, dostlarina ulasarak rakami büyütenler de oldu. Aysel Uysaler Hanimin katkisini burada iftiharla duyurmak isterim.. 3 oglu, gelinleri ve torunlarindan aldigi destek ile hem yardimda bulunmak isteyenleri kampanyaya dahil etti hem de kendileri de bizzat yardim sagladilar.

Aysel hanimin buraya almam gereken çok önemli bir vurgusu daha var, üç yildir Fügen Hanim'a yardimci olmak istedigini, bunu arkadaslariyla da oturup konustuklarrini ancak ZAMAN'in kampanyasi'na kadar neyi nasil yapacaklarrini bilemediklerini anlatarak, "Organize konusunda büyük eksigimiz var. Bunu basarabilsek Türk toplumu böylesi sikintilarin altinda ezilmeyecek" diyordu.

70 bin dolarlik acil ihtiyacin 1220 dolarini karsilayan Aysel Hanim önemli bir motivasyon ve enerji kaynagi oldu. Onun gibi 70 insanin gayretinin bu izdirabi dindirecegi düsüncesi dogdu. Bize yazan hanimlar kendi bölgelerinde 70'in ikinci-üçüncüler olmaya çalisacaklarini duyurdular. Ögrenci harçliklarindan kesenler, sessiz sedasiz çek göndererek katkida bulunanlar, ofisimizi ziyarette bagista bulunanlar önemli mesafa alacagimizi alacagimizi gösterteriyordu.

Umut Büyüyor

Bir izdirabi kamuoyuna maledip sonuç almak marotona benzer. Uzun soluklu mücadele ister. Bu yönüyle daha isin basindayiz...
        
Üç yil kaybetmis olmanin telasi ile aslinda bir yönüyle de kaybedecek hiç vakit yok.

Konserler, seminerler, paneller ve sohbetler ile konuyu yazili iletisim ortamindan yüzyüze iletisim asamasina gelmesi umut isiginin büyüdügünü gösteriyor.

Bu konuda kermesler düzenlenecegine dair aldigimiz mesajlar da isin sevindiren bir baska boyutu. Bu noktada genç bir enerji olarak Türk Halk Müzigi'nin güçlü sesi Ümit Tokcan ve Fügen Hanim'i cezaevinde ziyaret için bizimle birlikte Ohio'ya gelecek olan Lale Tokcan Hanim'in da ismini zikretmem gerekiyor.

Bizzat Ziyaret
Bulundugu bölgede toplanacak yardimlara öncülük etme ilk kipirdanma idi.

10'ar, 20'ser dolarlarla binlerin bir araya gelmesine zemin olusturan Aysel Hanim 70 kisinin birincisi oldu. H. Sevilay Güzel, 70 gayretli insanin ikincisi olma yönünde mektup yazip çalismalarina basladi. Connecticut, Pansilvania, Washington, Texas, Boston, Chicago, California ve daha bircok yerden olumlu mesajlar geldi.

Tek sorunumuz, yüzyüze iletisimin uzun zaman almasi..

70 güzel insanin birincisi, ikincisi olma yönündeki güzel mesajdan baska, Fügen Hanim'in bizzat cezaevinde ziyaret etme konusunda pek çok talep geldi. ZAMAN olarak yapacagimiz ziyarete istirak etmek isteyen Aysel hanimi onlarca hanfendinin talebi izledi.

100 Metreciler
Bütün bunlar toplumumuzun bu sorunu çok rahat asacagini gösteriyordu.

Ancak, 'tezcanli'da diyecegimiz, bazi dostlar 'çok uzamadi mi bu kampanya? artik sona ermeli degil mi?" gibi elestirilerde bulundular. Hatta daha ileri gidip, "Bu isler zor isler, bu rakamin toplanmasi çok zor kampanyanin baslamasi hataydi" diyenler de oldu.

Bu mesajlara, maratonlarda yüzmetre tarziyla kosamazsiniz karsiligini veriyorum.

Elbette onca zorlugun yaninda bir de bu elestirileri cevaplamak kolay olmuyor. Neyse ki, yüzmetrecilerin sayisi hayli azaldi.  ..Ve aralarinda gayretleri görüp yeniden ümit tazeleyenler oldu.

Yazi Yarismasi
Daha çok insanimiza ulasmak için ZAMAN olarak yazi yarismasi düzenledik. Hanimlar Yarisiyor isimli yarismanin üç konusundan biri Gülertekin Davasi..

Birbirinden güzel hediyelerin verilecegi yazi yarismasi ile özellikle hanimlarin konuyu daha etrafli düsünmelerini saglamak istiyoruz.

Bu konuda önemli mesafe de alinmaya baslandi.

Gonüllerdeki Prangalar
Gülertekin Davasi olmaktan çoktan çikmis, bu izdirap artik, Toplumsal Dava'ya dönüstü. Öyle de olmasi gerekiyordu. Çünkü, Hukuk Profesörü Nancy Ericson'un ifadesiyle Gülertekin, Amerikan, Ingiliz, Yunan, Ermeni, Yahudi olsaydi, çok zengin olsaydi, bu mahkumiyete maruz kalmayacakti."

Yani, Türk ve müslüman olusu aslinda en büyük "suçu" idi.

Dolar milyoneri olmamak da ikincisi..

Kendimden baslayip çevreme bakiyorum, ne kadar da çok "potansiyel suçlu" var(!)

Hayir.. bir insanin dini, dili, "irk", milliyeti, cinsiyeti, sosyal statüsü ayrim konusu olmamalidir.

Ayni siddette de bu kampanya sonuca ulasmali, Fügen Gülertekin'e kendini çok iyi sartlarda bir defa daha savunma sansi verilmelidir.

Toplumumuzun bunu yapacak güçte olduguna bütün kalbimle inanıyorum.

Türk toplumu dayanismanin sonucunu alacak. Fügen Hanim'in önce ayagina, sonra bütün hayatina vurulan prangalar çözülecek.
          
Birsey daha, "bu isler zor isler.." diyen gönüllerdeki "umutsuzluk prangasi"da kalkacak.

 
Bütün mesele potansiyel gücün harekete geçirilmesinde..

   
ZAMANUSA genis bir katilim ile bunu basarmak istiyor.Not: Bu yazinin tamamlanmasindan hemen sonra güzel bir gelisme oldu. GDG (Gülertekin Duyarlilik Grubu) ilk toplantisini yapip bir dizi organizasyon karari aldi. Inancimizi pekistiren bu gelismeyi paylasirken, mesajlariyla olsun prangalarin cözülmesine katkida bulunmak isteyen degerli Lightmillennium okuyuculari icin iste adresimiz:
:zamanusa@zamanusa.com
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Yukaridaki yazi, "Fugen GULERTEKIN" için Zaman gazetesi bünyesinde de bir kampanya baslatan ve bu kampanyanin basarili olmasi icin tüm olanak ve enerjisini harekete geciren Ali Aslan KILIC tarafindan, ISIK BINYILI için kaleme alinmistir. Ayni zamanda ZAMANUSA gazetesinde de yayinlanacaktir.
B.Ü.

Fügen Gülertekin ile ilgili daha fazla bilgi icin:
Fügen Gülertekin Destek Kampanyasi

Bu sayı, çağdaş Türk ressamı Erol AKYAVAS'a ithaf edilmiştir.
Turkish Greek Synergy
The Light Millennium Television - LMTV
ISIKBINYILI.ORG
Türkçe
ANA
SAYFA
INGILIZCE ISIK BINYILI TANITIM
1999
©Işık Binyılı e-dergisi, Bircan ÜNVER tarafından tasarlanmış ve üretilmiştir.
Beşinci sayı. Kış 2001, New York.
URL: http://www.lightmillennium.org

9.ncu sayımızdan itibaren, Türkçe yayınlarımıza IŞIKBİNYILI.ORG sitemiz üzerinden
ulaşabilirsiniz. Bu sayının bağlantıları ve logolar, Ağustos 2015'te güncellenmiştir.