KARANLIKTA HIÇ BIRSEY KALMASIN!...
YERYUZU'muz henuz bir tane!... Onu tahrip edersek baska nereye gidecegiz?
Kis 2002: 8.sayi- **2. Yildonumu**
Isik Binyili-Anasayfa Sanat Ithaf SPONSOR 2nci Yildonumu Mektubu ARSIV
Amac Makale-Deneme-Oyku Roportaj BUGUN Projeler KADRO
Manifesto Siirler Gunce & Dusler Yayincilik Ilkesi Fugen Gulertekin ILETISIM
Bir Kurbaga Kadin Oykusu:
Açlik ve Susuzluk Üzerine

m. Çevik ARIKAN

 

Bir varmis bir yokmus, evvel zaman içinde kalbur saman içinde, deve tellal iken, pire berber iken ben Emine Nene'min besigini tingir mingir sallar iken 'Ben' kurbaga kadin varmis.  Kurbaga kadin bir gün içinden geldigi gibi davranmis ve bir yazi yazmis.  Daha sonra bir yazi daha, bir daha yazmis.


Bu yazdiklarini da yazinin kaynagina geri yollamis.  Cevap beklemis.  Kaynak çok ugultulu ve coskuluymus.  Onun yazdiklari orada okunuyor muymus?  Bilememis.  Ama olsun demis kurbaga kadin ben içimden geleni kaynaga bosaltiyorum ya gerisi benim için önemli degil.  Hadi bir tane daha yazayim. 


Bu sirada kurbaga kadinin karni acikmis.  Kurbaga kadin baslamis 'açlik nedir?' diye düsünmeye.  Açlik basina bela bir dertmis.  Açliktan gözü bile dönebilirmis.  Öyleyse demis kurbaga kadin, açligima bir çare bulmaliyim.  Belki de istahimi kapatmaliyim.  Ama bu böyle olmaz, açlik doyurulmadikça istahim kapanmaz! Kurbaga kadin düsünmüs karninin nelere aç oldugunu:  Ahh demis söyle bir su böregi olsaydi, ya da eriste pilavi, yaninda da taze badem, çukulata ve muz olsaydi  bir güzel bikmadan yerdim.  Ben bu çok sevdigim yiyeceklerden neden bikmam ki?  Hergün yesem doymam?  Doymaz miyim?  Ben demis kurbaga kadin ben eger gerçekten aç olsam ne bulursam yerim.  Karnimi doyurmak için neler neler bulurum.  Peki ben baska nelere açim, ahh benim aç basim! 


Kurbaga kadin onca yemek hayalinden sonra birden susamis.  Ama susuzlugumu gidermek için sudan baskasini içemem demis.  Susuzlugum açligimdan daha can alici bir derttir.  Ben daha  çok okumaya ve yazmaya  susuzum.  En iyi bildigimi sandigim, okuyup yazdigim bir dilim var o da Türkçe ama Türkçe ile yazilmis bütün yazilari daha okuyup bitirmedim. 


Yazdiklarim da gerçekten ne düsündügümü ve anladigimi anlatmaya yetmiyor.  Üstelik susuzum okumaya yazmaya diye diye bir de Ingilizce ögrendim ama Ingilizce'si ana dili olanlardan farkli düsünüyorum.  Önce onlar gibi düsünmeyi ögrenmezsem Ingilizce'yi de onlar gibi yazip onlar gibi okuyamiyorum.  Bir ahh çekmis kurbaga kadin ve onlar gibi Ingilizce'yi su gibi okuyup yazamadigina hayiflanmis.


Susuzum çünkü Arapça yazilmis bir dinim var ben Arapça da bilmiyorum.  Dogdugum derelerde bu dille yazilmis dualar ezbere su gibi okunur.  Yüzlerce sayfa, sure, ayet!  Peki bu diller ne der?  Söyleneni kulak isitmeyince, kulagin isitmedigini akil anlamayinca nereye gider onca söz?  O zaman kalbimin açligini, susuzlugunu nasil giderebilirim?  Ah bu susuzluklarim ve açliklarim!  Ben bir kurbaga kadinim! Iste bu yüzden dere  dere asip kaynagimi ariyorum.  Kurbaga kadin birden açligini da susuzlugunu da unutup yüzmeye baslamis.  Yüzmüs yüzmüs yorulmus.  Sirt üstü suda yatip kollarini ve bacaklarini açmis ve bütün agirligini suya öylece birakivermis. 


Durgun suda böylece yatmanin keyfine varmis. Öylece suyun içindeki sessizlikte gökyüzü ne kadar güzel, bulutlar ne kadar hos, kuslar ne kadar canli ve civil civil, günes ne de sicak ve su yumusacik diye düsünmeye doyamamis.  Bir dalga gelinceye, onun keyfini bozuncaya kadar oracikta yasamla kaynasmis.

m. Çevik ARIKAN,  17 Subat 2001
Bu sayi Nazim HIKMET & Ilhan MIMAROGLU 'na ithaf edilmistir.

ISIK BINYILI'nin 8nci sayisiyla IKINCI YILDONÜMÜNÜ kutluyoruz...

Bugune degin katilimlariniz, ilginiz ve desteginiz icin sonsuz tesekkurler...
Dusunsel ve gorsel urunlerinizi yayinlanmak uzere her zaman gonderebilirsiniz... ILETISIM

ISIK BINYILI e-dergi; The Light Millennium, Inc., bunyesinde "kamu yararina yayincilik"
yapmak uzere 17 Temmuz 2001 tarihinde, New York Valiligi'nin onayi ile ve New York
merkezli olmak uzere, ticari amac tasimayan bir kurum statusu kazanmistir.
ISIK BINYILI: AMAC

Yayin Ilkeleri

Sonbaharl-2000

TÜRKCE
Anasayfa

INGILIZCE
Içindekiler

@ ISIK BINYILIi e-dergisi, Bircan ÜNVER tarafindan tasarlandi ve üretildi.
8nci sayi. KIS- 2002, New York.
URL: http://www.lightmillennium.org E-mail: contact@lightmillennium.org