KARANLIKTA HIÇBIR SEY KALMASIN!
ISIK BINYILI
*Birinci Yildonümü"


Sevgili okur ve katilimcilar,

Merhaba...

ISIK BINYILI'nin bu sayisi ile birlikte "Birinci Yildonümü"nü kutluyoruz. Birçogunuzun bildigi gibi esasen dergi ana fikir olarak Manifesto linkinde yer alan "Bin Yil Daha..." yazisiyla Mayis'99'da dogmustur. Derginin oneri ve çagri niteligindeki ilk tasarimi da Agustos 1999'da; Internet'te TANITIM sayisiyla yayinlandi.

Genel cercevede, TANITIM sayisi halihazirda derginin "Anayasasi" niteligindedir. Bazi amaçlarimiz, hayata gecmis; bazilarinin ise, henüz uygulanma kosullari olgunlasmamistir. TANITIM sayisini ilk sayiyi yayinlayana kadar 250 okuyucu ziyaret etmisti. TANITIM sayisini takiben ve ozellikle sizlerin de katilim ve destegiyle ilk sayi; OCAK 2000'de yayinlandi. Dolayisiyla derginin bilfiil "BIRINCI YIL DONÜMÜ"nu "Kis 2001 ve 5nci sayi" ile birlikte kutluyoruz.

Bugüne degin LIGHT MILLENNIUM/ISIK BINYILI sayfalarini izleyen okuyucularimiz ve katilimcilarimizin toplam sayisi 6000'i asti... Ideallerimizden henüz cok uzakta ancak TANITIM sayisi ile mukayese ettigimizde yavas yavas ve emin adimlarla gelismekte ve küresel olarak yayginlasmakta oldugumuzun somut kanitidir, bugünkü ulastigimiz rakam. Ana sayfanin sol-alt kosesinde bulunan küçük kitap ikonunu tiklattiginiz zaman, dergi ile ilgili istatistikleri sizlerde direkt olarak izleyebilirsiniz, dilerseniz verilen bilgiler, bizden tamamen bagimsiz ve Tripod-Stat'in denetim alanindadir.

Bu sayimizi; Çagdas Sanat'a katkilari nedeniyle Erol AKYAVAS'a ithaf ediyoruz. Sanat sayfalarimizda, alfabetik siraya gore; Erol AKYAVAS'la birlikte, Mehmet ARPACIK, Banu GROTE ve Emire KONUK'un yapitlari uzerine de yazi ve roportajlar yer aliyor. . .

Istanbul'dan taninmis bir sair ve gazetecimiz de bu sayinin konugu: Refik DURBAS. Iki siiri ve "gazetecilik" meslegi ile ilgili birikimlerini yansitan "Ben de Gazeteciyim" yazisiyla dergimize destek veriyor.

Osmanli ya da Türk erkek karakterinin bir sembolü sayilan BIYIK konusunda, Yildiz CIBIROGLU'nun ilginc bir arastirma ve degerlendirmesini içeren makalesinin ilk bolümü de bu sayimizda yer aliyor.

Ender ÜLGEN'in ilginc gemi koleksiyonunun izdüsümlerini yansitan ve her geminin inanilmaz oyküsünü bizlere anlattigi ikinci yazisi, "Tarihin En Büyük Deniz Faciasi", "Titanic"ten daha fazla insan kaybinin yasandigi bir gemiyi ve "insani insan olmaktan utandiracak" icerigiyle, unutulmamasi gereken bir olayi gozler onüne seriyor.

Ayrica, Istanbul'dan çok ozel bir çaba ve olaganüstü bir proje anlaminda Aziz NESIN'in kurdugu ve ayni zamanda ozel sektore ornek olmasi gereken cok ozgün bir proje olmasi nedeniyle; kurulusundan bugüne ulastigi basari çizelgesinden ipuçlari vermeye calisacagimiz NESIN VAKFI'ni, bu sayimizda sizlere tanitmayi amacladik.

Bir de Amerika'da Türk toplumu farkli metropol sehirlerde bir topluluk ve kültür olarak varligini sürdürmek icin yogun çabalar ve etkinlikler sergilemektedir. MayFest ve Türk&Amerikan Federasyonu'nun GelenekselTürk Festivali'nden projelendirme ve uygulama itibariyle cok farkli bir yapisi olan MidFest 2000-Türkiye; Türk kültürünü, Amerikalilarin organize ettigi ve ev sahipligi yaptigi bir festival cercevesi icinde Amerikalilara tanitti. Bu proje, Amerikalilarin organizasyonuyla ve yine ülkeden desteksiz ama gerek Sikago Baskonsolusu Yavuz Aktas, gerek sanatcilar ve gerekse o bolgede yasayan Türk toplumunun gonüllerini ve akillarini ortaya koyarak gerceklestirdikleri etkinliklerle ilgili iki yaziyi; Duygu YASAM ve Pelin YAZAR'in kaleminden yayinliyoruz.

Bunlarla birlikte, "Manifesto2000, Dünya Baris Kültürü Yili" ile ilgili olarak, "baris"in nasil gerceklesebilecegi ile ilgili düsüncelerinizle birlikte bugüne kadar henüz imzalamadiysaniz, imzalamakta daha fazla gecikmeyiniz. Bu sayida, Manifesto-2000 ile ilgili son gelismeleri ozetleyen bir yazi da yer aliyor.

Onümüzdeki sayidan itibaren, belleginizde iz birakan, sizi etkileyen "rüyalarinizi" bize ilettiginiz takdirde onlari da yayinlamayi planliyoruz. Çünkü, hem içinde yasadigimiz zaman dilimine ait düsleri gelecek için kaydetmenin gerekliligine hem de gelecegin ipuçlarinin rüyalarimizdan çozülebilecegi inanciyla...

Dergimizin çok degerli onur üyeleri arasina; Emire Konuk, Emre Konuk, Mümtaz Soysal ve Haluk Sahin'e, Dogan Hizlan'da katilmistir.

Dogan Bey'e, ilk kez 1988 yilinda Hürriyet-Gosteri dergisine, sanat yazilari-roportajlarini hazirlamayi onermistim. Türkiye'den ilk ayrildigim 1989 yilinin sonuna kadar da roportajlarim düzenli olarak yayinlanmisti Gosteri dergisinde. Bu kez de ISIK BINYILI'nda "onur üyeligi" onerimi "memmuniyetle" kabul ettigini belirtti. Isik Binyili'na hosgeldiniz Dogan Bey...

Ayrica, derginin TANITIM sayisindan itibaren gerek biflfiil katilimiyla, gerek katilimcilar temin ederek gerekse redaksiyon da Istanbul'dan sürekli destek veren Berat Alanyali, derginin Türkiye temsilcisidir. Bu sayimizdan itibaren New York'tan Arzu Kaya Uranli, dergiye ürünleriyle katilimina paralel, ayrica "düzelti/redaksiyon" için de gonüllü kadromuza katilmistir.

Daha once duyurulan tarihte dergiyi yayinlama çabalari, çok sancili bir hal aldigi icin, onümüzdeki sayi için bazi on tedbirleri simdiden almis bulunmaktayiz. Ozellikle gecikme sorununu onümüzdeki sayidan itibaren en aza indirmeyi amaçliyoruz.

Isik Binyili'nin "Birinci Yildonümü"nü kutladigimiz Kis 2001 sayisini ilgiyle okumaniz ve cevrenize dergiyi yayginlastirmaniz umuduyla; katilim, yorum ve onerilerinizle, derginin sürekliligini sagladiginiz icin çok tesekkur ediyor ve ozgür bir platformda ve her sayida yeniden birlikte olmayi diliyoruz.

Baris ve isik icinde olunuz...
Bircan ÜNVER

Bu sayı, çağdaş Türk ressamı Erol AKYAVAS'a ithaf edilmiştir.
Turkish Greek Synergy
The Light Millennium Television - LMTV
ISIKBINYILI.ORG
Türkçe
ANA
SAYFA
INGILIZCE ISIK BINYILI TANITIM
1999
©Işık Binyılı e-dergisi, Bircan ÜNVER tarafından tasarlanmış ve üretilmiştir.
Beşinci sayı. Kış 2001, New York.
URL: http://www.lightmillennium.org

9.ncu sayımızdan itibaren, Türkçe yayınlarımıza IŞIKBİNYILI.ORG sitemiz üzerinden
ulaşabilirsiniz. Bu sayının bağlantıları ve logolar, Ağustos 2015'te güncellenmiştir.