KARANLIKTA HIÇBIR SEY KALMASIN!
Gelecegin Medyasi:

Büyük Birader Degil, Büyük Bilinç


Haluk SAHIN

Düsüncelerini bir bilmece uzmanligi ustaligiyla sloganlastirdigi icin basta, "The medium is the message" olmak üzere pek çok sözü "küresel köy"ün dört bir yaninda animsanmakta olan Marshall McLuhan'in televizyonun niçin "cool medium" oldugunu anlatirken basvurdugu benzetme gelecegin ipuçlarini  tasiyor bence.

"Beynimiz  ekran haline geliyor" demisti McLuhan, Isik noktalarindan olusan ve düsük tanimli televizyon görüntüsünün insanlari niçin bu kadar çektigini anlatmak için. McLuhan'a göre, *Isik noktalari arasindaki bosluklari biz tamamliyor ve resmi bütünlüyorduk.  Iste bu anlamda beynimizdi asil ekran.

Gelecegin medyalarini düsünürken beynin ekranlasmasi metaforundan vazgeçemiyorum. Asil “alici” ve “gönderici” zaten  o, ama aradaki yardimcilari da zamanla islevsiz birakacak sanki.

Bu ekranlasmanin iki yanli bir görünürlüge yol açacagini da biliyorum: Hem görüp hem görülecegiz. Ava gidenler avlanacak. Teknoloji laboratuarlarinin bu ekranin iki yani üzerinde de çalistigini duyuyorum.

Hem görmeye hem de göstermeye yönelik tüm tasarimlar.

Disardan görecekler: Insanin düslerini ve düsüncelerini okuma yolunda büyük asamalar gerçeklestirildigini okuyorum gazetelerde. Insan düslerinin ve düsüncelerinin bir takim ekranlara düsürülmesi artik olanaksiz sayilmiyor.

Içerden görecegiz: Iletiyi orada algilayip isleyecegiz. En ainda, ileti trafigini oradan denetleyip yönlendirecegiz.

Bir baskasinin düsünce ve düsleri bizim ekranimiza yansiyacak. Bizimkiler baskalarinin ekranlarina.

Hersey orada olacak: Evrim sürecinde ekranlasan beynin gittikçe büyümesi ve bazi diger organlari islevsizlestirmesi anlamina geliyor bu. Insanligin tüm bilgi birikiminin insan beyinlerinin kullanimina anlik düzeyde açik olmasi ve"bir" insanin düsüncelerinin de bu büyük birikime sürekli baglantili bulunmasi. Büyük birader degil, büyük bilinç. Herkesin ve hiç kimsenin olan.

Büyük bilinç.

Vahdet- vücud mu?

Haluk SAHIN

Bu sayı, çağdaş Türk ressamı Erol AKYAVAS'a ithaf edilmiştir.
Turkish Greek Synergy
The Light Millennium Television - LMTV
ISIKBINYILI.ORG
Türkçe
ANA
SAYFA
INGILIZCE ISIK BINYILI TANITIM
1999
©Işık Binyılı e-dergisi, Bircan ÜNVER tarafından tasarlanmış ve üretilmiştir.
Beşinci sayı. Kış 2001, New York.
URL: http://www.lightmillennium.org

9.ncu sayımızdan itibaren, Türkçe yayınlarımıza IŞIKBİNYILI.ORG sitemiz üzerinden
ulaşabilirsiniz. Bu sayının bağlantıları ve logolar, Ağustos 2015'te güncellenmiştir.