KARANLIKTA HIÇBIR SEY KALMASIN!

MiddFest 2000:
150 bin Amerikali Tarafindan Izlendi...

Duygu YASAM

Ohio Eyaletinin MiddleTown kentinde yapilan "MiddFest 2000" Türkiye'yi ABD'lilere sanat imajli tanitti... 

"Türkiye yillardir yurt disinda sanat ile tanitilmaya çalisilir. Türkiye'nin yurt disinda tanitilmasi için kullanilan sanat hep Osmanli donemini yansitir. Atatürk Türkiye'sinde, Türkiye'yi yurt disinda tanitmasi gereken çagdas sanatcilarimiz nedense hep goz ardi edilir..."


"Truva Ati" tasarimli vazolari; festival ile ilgili olarak yaptiklari aksam yemegi etkinliklerinde masalarda kullandilar.

Festival komitesi her seyi inceden inceye düsünmüs ve ona gore organize olmuslardi. Sanatcilarimizdan Yücel DONMEZ'in sergi açilisinda, politikacilarin ve kent yetkililerinin sergide yaptiklari konusmalari dinledigim zaman kulaklarima inanamamistim. Adamlari dinledikce, 'vay canina bizim ülkemiz neymis de biz bu kadar anliyamamisiz' dedim. Gercekten de Festival Komitesi'nin Türkiye ile ilgili olarak saptadiklari dogrular, ülkemizin onemini bir kez daha vurgulamis oldu.Bizimkilerin ilgisizliginden, festival icin bastirilmis olan t-shirtler de, bayragimizin yildizi ay'in icine konulmustu. Bu olay bile, festival organizasyonunun ne derece yalniz kaldigini ortaya koyuyor. Sadece Chicago baskonsolosunun çirpinmasi, bizlerin fedekarliklari ile olmuyor bu isler. Turizm bakanimiz sosyetik toplantilarda nutuk atacagina, bu tür faaliyetlere destek verme yolunda organize olmali. Bugüne kadar ABD'de yaptigimiz her faaliyette yalniz birakildik!


Gectigimiz yilin baslarinda Chicago baskonsolosumuz Yavuz Aktas, Ohio eyaletinin Middletown kentinden güzel bir haber alir, Middfest 2000 adiyla 18 yildir yapilan sanat festivalinde 2000 yili Türkiye’ye ayrilmistir. 18 yildan beri her yil degisik bir ülkenin sanat festivali yapilmis, plana göre geride iki ülke kalmistir, Türkiye ve Yunanistan...

Ohio/Middletown kenti sanat komitesi yetkilileri onemli bir ozelligi olan 2000 yilinda, Turkiye ile Yunanistan arasinda bir karar vermek zorundadir ve sonunda Türkiye için karar verilir. Turkiye’nin, bir tarih, kültür ve sanat hazinesi olduguna karar veren Middletown Middfest komitesi, Chicago konsolosumuz Yavuz Aktas ile temasa gecer ve organizasyon ile ilgili çalismalar baslar. 

Amerika’da bir ülkeyi bir eyaletin sanat acisindan dev bir festival ile tanitmasi çok önemli bir olaydir. Dünyada bir cok ülke varken, 20 ulke icin seri festivaller planlaniyor ve bu plana Türkiye de dahil ediliyor. Bundan daha güzel ne olur ki... 

Middletown kentinde 29 Eylül-2000 tarihinde baslayan Türkiye ile ilgili sanat festivali, kentin resmi bandosu ile açildi. Daha sonra açik hava sahnesinde Izmir radyosu sanatçilari ve folklor ekibimiz gösteriler yapti.

Acik sahada birbiri ardi sira dizilmis olan yemek bolümlerinde Türk yemekleri ile dünya mutfagi yer aldi. Bir baska bölümde karagöz gösterisi yer alirken, diger bir bölümde insanlar kuyruga girerek Türk kahvesi içtiler, halaylar çekildi...

Middfest 2000'de ve medya da ilgi goren Yucel DONMEZ sergisinden...

3 günde 150 bini askin insanin izledigi festivalde; iki resim, bir fotograf sergisi acildi ve bir moda sanatcimizin çalismalari sergilendi.  

Festivalin ana sergi salonunda iki ayri bolümde Yücel Donmez ve Pelin Yazar resim sergileri yer aldi.

Pelin YAZAR, Middfest 2000'de yer alan sergisinde gorülüyor.

Moda sanatçimiz Pinar Kul, eski Turk giysilerinden yola çikarak gelistirdigi eserlerini sergiledi ve festivale katilanlar ile bir grup calismasi -workshop- yapti.

Üç gün boyunca yapilan sanat çalismalari festivale gelenler tarafindan ilgi ile izlendi.

150 donümlük bir sahayi kapsayan açik hava etkinliklerinin yan sira, 6 katli kent belediye binasini kapsayan sergiler arasinda, Türk-Osmanli eski eserleri, halilarimiz, el isleri, bakir ve gümüs islerimiz sergilendi.

Sergilerin açilisi ve sanatçilar ile tanîsma kokteylinde, Middletown kentinin ileri gelen politikacilari Türkiye’yi öven konusmalar yaptilar.

Yücel Donmez'in onderliginde, 8-12 yas grubu ogrencileri 45 metrakarelik bir
resmi bir saatten az bir zamanda bitirdiler.

Middletown Akademisi’nde cocuklar ile yapt*gimiz resim calismasinda, 8-12 yas grubu ögrenciler ile 45 metrekarelik bir resmi bir saatten az bir zamanda bitirdik. Daha sonra resim festivalin yer aldigi dev mekanlarin bir salonunda sergilendi. Ohio gazeteleri Cuma gunleri yayinlanan sanat ilavelerinin kapag*nda Türkiye’yi ve ‘Middfest 2000 Turkey’ amblemini kullandilar. Turkiye ile ilgili olarak dort gun boyunca, Cincinatti, Middletown ve civar kentlerin gazetelerinde, radyo ve televizyonlar*nda Turkiye ile ilgili haber ve programlar yer ald*. Middletown kentinin her taraf* Turkiye afi*leri ile suslendi.

Middfest 2000'de, ayni zamanda Atatürk'ü tanitan bir fotograf sergisi de açildi.

 

Ataturk’ü tanitan sergi açildi. Goreme-Urgüp’ü yansitan dev maketler kullanildi. Turkiye’nin tarimini, ticaretini, geleneklerini yansitan çesitli sergiler acildi. Amerika’lilar Türk bayrakli, Türkiye yazan t-shirtlar ile dolastilar. Festivale katilan sanatçilari Middletown kentinin ileri gelen aileleri evlerinde agirladi. Yücel Donmez ve Pelin Yazar tarafindan okullarda ögrencilerle yapilan sanat calismalari sirasinda, ogrenciler Türkiye ile ilgili bilgiler aldi. Middletown kentinin tüm okullari, festivalin resmen açilisindan bir gün once tüm sergileri gruplar halinde gezerek izledi. Festival komitesi Türkiye’yi tanitici brosürler ve kitaplar yayimlayarak dagitti. Festivalin yapildigi merkezde bulunan bir parka, dev bir Truva ati dikildi. Yani adamlar Turkiye’yi göklere cikarmak için ellerinden geleni yaptilar fakat, bizim taraftan bir destek olmadi.

Festival komitesi üyeleri, daha önce Güney Kore icin yapilan festivale, Kore hükümeti tarafindan büyük destek saglandigini bir konusma sirasinda açikladilar. Oysa bizden gerekli destek zamaninda saglanmis olsaydi, bu festival ABD capinda ses getirebilirdi...

Yani kisacasi, Middfest bugune kadar ABD’de Turkiye ile ilgili olarak yapilmis olan en etkin ve en büyük sanat festivali olarak belleklerimizde kalacak.. Bu madaloyun bir yüzü... 

MIDDFEST 2000: Madolyonun Oteki Yüzü

Middfest 2000 Türkiye festivalinin onaylanmasindan sonra, Baskonsolos Yavuz Aktas, destek bulabilmek icin,her çareye basvurdu ve sonunda, Chicago Baskonsolosumuz Yavuz Aktas’in tum yardim alma cabalari bosa gitti. Üstelik Türkiye’den gelecek olan folklor ekibi de, Istanbul’daki Amerikan konsoloslugunun vize engeline takildi. Yani festivalin kosteklenmesi için herkes elinden geleni yapti... 

Chicago’daki Türklerin bir özelligi vardir. Bizler kafamiza bir seyi koyduk mu yapariz. Engeller ne olursa olsun asariz. Bu festival projesinde de oyle yaptik. Baktik ki Chicago çevresinden destek bulamiyoruz, festivalde ihtiyaç duydugumuz bazi sponsorluklar için Istanbul Bahcesehir Üniversitesine ulastik ve festivaldeki sanat programlarimizin desteklenmesini sagladik. Hiç degilse bu sponsorluk olayi ile, Middfest komitesinin bizim için yaptigi festivale daha fazla para harcamasini önlemis olduk. Bahçesehir Üniversitesinin bu jestine karsilik, Chicago’daki Kuzey Amerika Türk Toplumu Odül Komitesi (KATTOK), üniversiteye ‘Sanati Destek Odülü’nun verilmesini kararlastirdi. Bahçesehir Üniversites'inin odülünü, KATTOK onursal baskani bilim adamimiz Dr. Ali Erdemir, ozel olarak Istanbul’a giderek verdi.

Ayrica Middfest komitesince de Bahcesehir Üniversitesine tesekkür mektubu yazildi. 

2002 yilinda, simdiye kadar Middfest’e katilmis ve etkinlikler yapmis olan sanatçilar bir araya getirilecek ve yine sergiler açilacak gösteriler yapilacak.  

ABD’deki veya Turkiye’deki kuruluslarimiz, buyuk sirketlerimiz, Türkiye’nin tanitimini on plana alan bu tür etkinliklere sponsorluk yaparak destek vermelisiniz. Iki yil oncesinden bu sitede sizlere cagrida bulunuyoruz, iki yil sonra yapilacak olan Middfest 2002’den sonra bu konuyu yine bazi yerlerde gündeme getirecegiz...

* * * * *

Duygu YASAM

1969 yilinda May edebiyat dergisi, Genç Sinema dergisi ve cesitli dergilerde denemeler, siirler ve tiyatro elestirileri yayinladi. 1960'li yillarda yazdigi tiyatro oyunlari, Istanbul ve Anadolu'nun bir çok yerlerinde sahneye konuldu.

1980 yilindan beri yasamini ABD'de surduren Duygu Yasam, çok yonlü sanat calismalarini sürdürmeye devam ediyor.

Bu sayı, çağdaş Türk ressamı Erol AKYAVAS'a ithaf edilmiştir.
Turkish Greek Synergy
The Light Millennium Television - LMTV
ISIKBINYILI.ORG
Türkçe
ANA
SAYFA
INGILIZCE ISIK BINYILI TANITIM
1999
©Işık Binyılı e-dergisi, Bircan ÜNVER tarafından tasarlanmış ve üretilmiştir.
Beşinci sayı. Kış 2001, New York.
URL: http://www.lightmillennium.org

9.ncu sayımızdan itibaren, Türkçe yayınlarımıza IŞIKBİNYILI.ORG sitemiz üzerinden
ulaşabilirsiniz. Bu sayının bağlantıları ve logolar, Ağustos 2015'te güncellenmiştir.