KARANLIKTA HIÇBIR SEY KALMASIN!

 Middfest 2000: Middtown'da ki Türkiye

Pelin YAZAR

 

Chicago'da yasayan sanatçilarimizdan Pelin YAZAR, MiddFest 2000'in davetli sanatçilarindan biriydi. Festivalde yapitlari sergilenen ve ogrencilerle grup çalismalari yapan Pelin YAZAR'in MiddFest 2000 ile ilgili izlenimlerini aktariyoruz.


Pelin Yazar'in sergisinde genel bir gorüntü...

Midfest 2000 Festival Komitesi; Türkiye'nin tanitimi icin ,ülkemiz kültürü hakkinda iyi bir arastirma yapmis. Ben Türk ressami ünvani ile davet edildim. "Tile painting"  ismi altinda çinilerimizi anlatan bir prezentasyon 'workshop' sundum. Üc gün süren Festival boyunca orada kaldik. Bize karsi çok misafirperverlerdi. Güzel dostluklar kuruldu.

MiddFest'in "Uluslararasi Sanat Koleksiyonlari"nda  resimlerimden biri bulunuyor. Sergimin konusu, Turkish shadow puppet, karagoz hacivat golge oyunumuzdan esinlenerek ortaya cikan karakterlerin kendi resim dilim ile anlatimi.

Seneyede Yunanlilari tanitacaklar. Türkiye hakkinda topladiklari bilgilerle farkli standlar olusturmuslardi. Mesela; halilar, Türk yemegi workshoplari, deprem, Pamukkale, arkeoloji, sufism{Konya-rumi},odul almis Türk filmlerinden gosteriler yer aldi. Ayni zamanda Türk bakkali, foklor gosterisi, Nasretti Hoca, Saint Nicolas[noel baba], fotograf sergisi, Çini sanati, moda ,Türk sanat muzigi gibi Türk yasam ve kültürünu çesitli yelpazelerden yansitan etkinler de gerçeklesti.

Truva atini festivalin girisine yerlestirdiler. Soylendigi kadariyla gonüllü bir heykeltras yapmis. Hosuma giden islerden biriydi. Türkiye'deki cafeleri hatirlatan, cafe house kurmuslar. Burada golge oyunu gosterisi oldu. Bu gosteriler, ozellikle cocuklarin hosuna gitti. Turk tatlisi , turk kahvesi ve çay servisi yaptilar. Sanirim bu kahve, Cincinati de yasayan Türklerin isletmesiydi. Türk ziyaretciler azinliktaydi. Bizim sergimiz ve demolarimizda sanirim dikkat cekmis olsa gerek ki, konu hakkinda daha cok sey ogrenmek icin soru soruyorlardi.


Pelin Yazar, MiddFest 2000'de yer alan sergisinde...(sag tarafta)

Middfest her yil bir ulkeyi tanitiyor. Amaclari Middletown halkina kendilerini o ulkede hissettirmek. Bu yüzden once sectikleri ülke hakkinda arastirma yapiyorlar.

Hergün belli saatlerde "Tile Painting" demo-gosterim oldugu icin gosterilerin tamamini izleyemedim. Bizim icin cok iyi bir tanitim oldu. Bizi onlar Middletown halkina tanitti. Kendi bütceleri ile hazirladiklari bir festival bu. Bu organizasyonun basinda bulunan kisinin bana soyledigi kadariyla, bizim disimizdaki bütün ülkelerden {is adamlari, konsolosluk}para yardimi almislar. Benim bildigim kadariyla Türkiye'den yalnizca Bahcesehir Üniversitesi sponsor oldu.{Sanatci malzemeleri icin.}

Festivali yakinen izleyen Suna Polat, "Middfest'de en cok ilgini ceken etkinlik ne oldu?" sorusunu ise soyle yanitladi:  "Exhibition & Coffee House" (Sergi ve Kahve Evi) diyecegim. Neden mi? Exhibition kültürel olarak insanlarin gorsel baglanti yapabilecegi bir olay oldugundan... Coffe House ise "Turkish Coffee"nin, Amerikalilara isim olarak tanidik gelip, ayni zamanda da yapilisinin degisik olmasindan. Bir de 'bally dancer' ve Hacivat ve Karagoz gosterilerinin ayni yerde yapilmasi da etkili oldu. Ayrica Türk'lerin bir araya geldigi bir mekan olmasi da bir faktor."

Libby bu organizasyonda sanatcilari bulan kisi.Kendisi de ressam egitimci. Middfest 2000 sirasinda onun çalistigi üstün zekali cocuklarin okudugu okulda bir grup çalismasi icin bir 'workshop' hazirladim. Onlarla Türkiye hakkinda sohbet ettim ve Türk sanatindan ornekler gotürdüm. Bizim Çini islerini mukavva uzerine guas boya ile calistilar. Ilk gordükleri Türk sanirim bendim. Yaslari 9 ile 12 arasindaydi. Benim resimlerimi gorebilmek icin ertesi gün sehir binasina geldiler. Bazi çocuklar Middfest boyunca ordaydi. Bana yaptiklari resimleri getirdiler. Çocuklara Türkiyeyi tanitmak çok onemli. Çocuklar onyargisiz ve gelecek nesile Türkiye'yi tanitmis oluyoruz.

Bu konuda yapilmasi gereken çok is olduguna inaniyorum. Zaten konuklarin çogunlugu aileydi. Çocuklar Yücel Donmez'in gosterisinden cok hoslandilar. Onun demosuna katilimlari oldu .Aklima gelen diger bir nokta da, benim prezentasyonum sirasinda yanima gelen Amerikali bir ailenin iki tane evlat edindikleri cocuklarin, Adana'dan oldugunu ogrendim. Sekiz ve on yaslarindaydilar. Babalari askermis. Adana'da yasarlarken, aile iki kardesi beraber evlat edinmisler.Türkce bilmiyorlardi ve Middtown'da ki Türkiye'yi gormeye gelmislerdi...

-.-

Pelin YAZAR
1969 yilinda Istanbulda dogdum,Liseyi ozel kadikoy kiz lisesinde okudum. Marmara Üniversitesi'nin Resim Ana Sanat dalindan 1992 de, ITU Güzel Sanatlar, Gorsel ve Çevresel sanat anadali yüksek lisans programindan 1995 yilinda mezun oldum.

1997 yilinda Chicagoya tasindim, sanat egitimciligi uzerine iki ayri staj yaptim. Chicago Çocuk Müzesi ve Çagdas Sanat Müzesi. Çocuklar ve aileler icin Türk sanatini tanitici projeler hazirladim. Ozellikle 4-11 yas çocuklariyla çalismak, kendi sanatimi da olumlu yonde etkiliyor.

Chicago'da atelyemde resim yapma ugrasisini surduruyorum. Resimlerim yerli ve yabanci kolleksiyonlarda yer aliyor.

Pelin YAZAR web adresi: http://www.pelinyazar.com

Bu sayı, çağdaş Türk ressamı Erol AKYAVAS'a ithaf edilmiştir.
Turkish Greek Synergy
The Light Millennium Television - LMTV
ISIKBINYILI.ORG
Türkçe
ANA
SAYFA
INGILIZCE ISIK BINYILI TANITIM
1999
©Işık Binyılı e-dergisi, Bircan ÜNVER tarafından tasarlanmış ve üretilmiştir.
Beşinci sayı. Kış 2001, New York.
URL: http://www.lightmillennium.org

9.ncu sayımızdan itibaren, Türkçe yayınlarımıza IŞIKBİNYILI.ORG sitemiz üzerinden
ulaşabilirsiniz. Bu sayının bağlantıları ve logolar, Ağustos 2015'te güncellenmiştir.