KARANLIKTA HIÇBIR SEY KALMASIN!

NESIN VAKFI'NI TANIYALIM:

Gelecekle ilgili endiseleri olan ve gelecege yatirim yapmak isteyenlere; ideal ve ornek bir proje Nesin Vakfi. Amaci soyle tanimlaniyor: "Nesin Vakfi’nin amaci, ögrenim olanagi bulamayan yoksul çocuklarin, ilkokuldan baslatilarak, yüksekokul ya da bir meslek okulunu bitirene dek ögrenim, egitim, barinma, korunma gibi her türlü gereksinimlerini saglamaktir."

Boylesine kutsal bir amac, yalnizca Nesin Vakfi'nin degil; Türkiye'nin, Amerika'nin ve tüm diger dünya ülkelerinin de amaci olmalidir.

1972 yilinda, Nesin Vakf'ini üstat Aziz NESIN kurdugunda, muhtemelen o günkü kosullarda projesini hayata geçirmesi bir düstü. Asagidaki bilgilerde gorülecegi üzere, Vakif, 1981 yilindan itibaren etkinliklerine basladi. Bugün ogrencileri, yatirimlari, gerçeklesen projeleri ve gelecek ile ilgili planlariyla gelisen ve güçlenen ornek bir kurulus NESIN VAKFI. Biz de, ISIK BINYILI olarak NESIN VAKFI'nin bir ornek olmasi amaciyla bu sayimizda sizlere tanitmayi amaçladik.

* * * * *

1. Nesin Vakfi’nin Kurulusu ve Amaci

Nesin Vakfi’nin amaci, ögrenim olanagi bulamayan yoksul çocuklarin, ilkokuldan baslatilarak, yüksekokul ya da bir meslek okulunu bitirene dek ögrenim, egitim, barinma, korunma gibi her türlü gereksinimlerini saglamaktir.


Nesin Vakfi, 1972’de Aziz NESIN tarafindan kurulmus ve 1981’de etkinliklerine baslamistir.  


2. Nesin Vakfi Çocuklari

Nesin Vakfi su anda 20’si erkek, 15’i kiz olmak üzere, 35 çocuk ve gencin tüm sorumlulugunu üstlenmistir. Çocuklarimiz ögrenim durumlarina göre söyle ayrilmaktadir:

Anaokul:  1
Ilkögretim: 13
Lise:   3
Dersane:  6
Üniversite-: 10
Master:  1
Doktora:  1

Nesin Vakfi’na çocuk seçerken su noktalara
dikkat ediyoruz:
- Çocugun saglikli olmasi, (Vakf'in olanaklari elvermediginden)
- Yoksul bir aileden gelmesi ya da ailesinin olmamasi,
- 5-7 yas arasi olmasi.

Çocuk yukardaki kosullara uydugu ve yerimiz oldugu sürece her basvuruyu kabul ediyoruz. 

 

3. Vakif’ta Yasam

Ilk ve ortaögrenimdeki çocuklar Çatalca’daki devlet okullarina giderler ve Vakif binasinda kalirlar. Üniversiteli gençler, okuduklari kentlerde kiralanmis ya da Nesin Vakfi’na ait konutlarda otururlar. Istanbul’da okuyan üniversiteliler haftasonlarinda, Istanbul disinda okuyanlar uzun dinlencelerde, kendi istekleriyle Vakf’a gelip yardimci olurlar.

Lise ögrencileri dersanelerde üniversite sinavlarina hazirlanirlar. Bunun disinda, ögrencilerimiz, isterlerse, müzik, tiyatro, dans, sürücü kursu gibi kurslara gidebilirler. Gönüllü ögretmenler haftanin belli günlerinde Vakf’a gelip çocuklarimiza çesitli konularda ders verirler.

Vakif’ta her çocugun kendine ait bir odasi vardir. Kimileyin, küçük çocuklarin kendi istekleriyle bir odayi paylastiklari olur.

Çocuklar, çamasir, ütü, bulasik, temizlik gibi Vakf’in gündelik islerinden sorumludurlar; ayrica, alisveriste, mutfakta, hayvan bakiminda, insaatta, onarimda, kütüphanede, Aziz Nesin arsivinde ve Aziz Nesin’in yapitlarinin basina hazirlanmasinda biz yöneticilere yardimci olurlar. Çocuklar her sabah kendi aralarinda görev bölümü yaparlar.

Kimi haftasonu, Istanbul’a kültürel etkinlikleri izlemeye gidilir (tiyatro, sinema, konser, sergi, müze, piknik vs…)

Nesin Vakfi çocuklari, topluca, her yaz deniz kiyisinda tatile giderler. Birkaçinin yurtdisinda bir hafta on gün geçirdigi olur. Bugüne dek Almanya, Isviçre, Ingiltere ve Fas’a gidildi.

Çocuklarimiz, bos zamanlarini Vakf’in yüzme havuzunda, açikhava basketbol sahasinda, piknik ve gezinti alanlarinda, bilgisayar basinda, pingpong masasinda, resim atölyesinde, satranç basinda ve oyun salonunda zamanlarini degerlendirirler. Pek yakinda Nesin Vakfi’nda bir seramik atölyesi açilacaktir.

Nesin Vakfi çocuklari, toplu yasamanin getirdigi birtakim zorunluluklar disinda son derece özgür yasarlar. Nesin Vakfi’nda çocuklar dövülmez, asagilanmaz, hor görülmez. Nesin Vakfi’nda çocuklara saygi duyulur. Örnegin, okuduklari kitaplara, kilik kiyafetlerine, saç ve sakallarina, oda dekorasyonlarina, dini, siyasi ya da felsefi düsüncelerine karisilmaz. Esyalarr aranmaz, özel yasamlarina ve özel yasam alanlarina saygi duyulur.  

4. Nesin Vakfi’nin Parasal Kaynagi

Nesin Vakfi’nin ortalama aylik gideri 10 bin dolar dolayindadir.

Aziz Nesin’in telif haklarinin tümü Nesin Vakfi’na aittir.

Nesin Vakfi’nin toplam (ana bina disinda) 16 konutu vardir. Bunlardan onu kiradadir ve kiralardan ayda 2500 dolar dolayinda gelir elde edilmektedir. Üç dairemiz tadilattadir. Üç dairemizde de üniversiteye giden çocuklarimiz oturmaktadir.

Giderlerin geri kalani bagislardan elde edilmektedir.

Nesin Vakfi’nin 22 dönümlük bir arazisine diktigimiz 200 küsur ceviz fidanindan 15-20 yil sonra yilda 20.000 dolarlik gelir bekliyoruz.

Yakini olmayan birçok sevenimiz malvarliklarini Nesin Vakfi’na vasiyet etmislerdir. 

5. Nesin Vakfi’nin Örgütlenme Semasi

Nesin Vakfi’nin Yönetim Kurulu su anda, Sinasi Acar (Baskan, mühendis), Arman Onaran (avukat), Nüzhet Ak (mimar), Firat Aykut (Eski Çatalca Belediye Baskani), Oralp Basim (eczaci-çiftçi), Namik Öndes (mali müsavir) ve Hale Soygazi’den (sinema sanatçisi) olusmaktadir.

Yönetim Kurulu, Vakif Yönetmenini seçer (su anda Ali Nesin) ve seçtigi yönetmeni denetler.

Bugün Vakif’ta 12’si ücretli, 4’ü gönüllü olmak üzere toplam 16 kisi tam zamanli çalismaktadir. 

6. Aziz Nesin’in Anisi

Aziz Nesin artik hep Nesin Vakfi’nda bizimle birliktedir.

Aziz Nesin’in iki çalisma odasi ve bir yatak odasi müze olarak (biraktigi gibi) korunmaktadir. Ayrica Nesin Vakfi’nin ilk binasi"eski bina" onarilmistir ve bu binada iki katli Aziz Nesin ve Çagdaslari Müzesi kurulacaktir.

Ardinda biraktigi 1500 dosyayi bulan notlari Nesin Vakfi kitapligindadir ve bu notlar arsivlenmekte ve kitaplasabilecek olanlari yayina hazirlanmaktadir. Ayrica notlarin tozsuz, böceksiz, faresiz, günessiz ve nemsiz bir ortamda korunmasi için kendi olanaklarimizla bir "Aziz Nesin Arsiv Odasi" yapmaktayiz.

Notlarin büyük çogunlugu eski yazyyla yazildigindan ve daginik bulundugundan ar*ivleme ve yayina hazirlama isleri zaman alacaga benzer.

Ölümünden sonra Aziz Nesin’in 9 yeni kitabi çikmistir:

1. Aziz Nesin-Tahsin Saraç Mektuplasmalari, Mektuplar, Düsün Yayincilik.
2. Mum Hala I, Günce, Dügün Yayincilik.
3. Böyle Gelmis Böyle Gitmez 3, Yokus Yukari, Özyasam, Adam Yayincilik.
4. Birtakim Azizlikler, Oyun (Senaryo: Genco Erkal), Adam Yayincilik.
5. Gözünüz Aydin Efendim, Öyküler, Adam Yayincilik.
6. Aziz Nesin - Meral Çelen Mektuplasmalari, Mektuplar, Düsün Yayincilik.
7. Bir Vicdan Davasi, Ani, Adam Yayincilik.
8. Türkiye Sarkisi Nâzim
, Nâzim Hikmet’in yasamöyküsü için notlar, Adam Yayincilik 1998.
9. Okudugum Kitaplar, Aziz Nesin’in notlari, Adam Yayincilik.

Aziz Nesin’in en az yarim düzine kitabi daha yayina hazirlanmak için sirasini beklemektedir.  

7. Nesin Vakfi’nin Projeleri ve Gereksinimleri 

7a. Nesin Vakfi’nin Gelecegi

Nesin Vakfi’nin giderleri gittikçe artmakta ve (belki de dogal olarak) Aziz Nesin’in telif haklarindan gelen gelirler azalmaktadir. Gene de Aziz Nesin’in ölümünden sonra Nesin Vakfi’na 12 yeni konut alinmis ve Nesin Vakfi’nin sahip oldugu konut sayisi 16’ya çikmistir. Nesin Vakfi’nin ticaret yapma hakki olmadigindan, gayrimenkul alimi Nesin Vakfi’nin geleceiini garantiye almanin tek yolu olarak görünmektedir. Vakiflarin gayrimenkul alim satimlari bürokratik nedenlerle çok güç olduiundan, bu konuda yardima gereksiniyoruz. Örnegin, büyük bagislarin nakit olarak yapilmasindansa, konut olarak yapilmasini tercih ederiz. 

7b. Aziz Nesin Ilkögretim Okulu

Nesin Vakfi çocuklari simdilik Çatalca’daki devlet okullarina gitmektedirler. Çocuklarimizin daha iyi bir egitim almalari için, Nesin Vakfi’na bir kilometre uzagindaki 36 dönümlük bir arazimize Aziz Nesin Ilkögretim Okulu kurulacaktir. Bir milyon dolarin üstünde tutacagi tahmin edilen okulun projesi yapilmis ve bu amaçla kampanya açilmistir. Nesin Vakfi’nin geliri böyle bir okul için yeterli olmadigindan, okul kendi kendine yetebilmeli (yani özel olmali, ancak Nesin Vakfi çocuklari ve Çatalca civarindaki yoksul çocuklar burslu olabilmeli), ancak okul kâr amaci gütmeyecektir.

7c. Aziz Nesin Arsivi

Nesin Vakfi kitapligindaki 60 dolaptan 1500 dolayinda Aziz Nesin’e ait dosya çikmistir. Birçogu eski Türkçe notlarla dolu olan ve tarihi ve yazinsal degeri olan bu dosyalarla, fotograf, video ve kasetlerin korunup arsivlenmesi için Kültür Bakanligina sunulan proje reddedilmiltir. Eski Türkçe notlarin (asagi yukari 25.000 sayfa) yeni Türkçeye profesyonel bir çevirmen tarafindan çevrilmesinin maliyeti çok yüksek olacagindan, bu konuda çaresiz durumdayiz. 

7ç. Aziz Nesin ve Çagdaslari Müzesi

Nesin Vakfi Kitapliginda Türkiye’nin bir dönemine isik tutan çok önemli belgeler bulunmaktadir. Bu belgelerin korunmasinin ve sergilenmesinin kültürümüze büyük bir hizmet olacagini düsünüyoruz. Bu amaçla, eski Vakif binamizin ikinci katinda bir Aziz Nesin ve Çagdaslari Müzesi kurmayi tasarliyoruz. Müzenin kurulacagi eski Vakif binamizin restorasyonu bitmis, müze olusturulmak üzeredir. 

7d. Çok Amaçli Salon

Aziz Nesin yeni Vakif binasinin zemin katini tiyatro salonu olarak tasarlamaktaydi. Bu katiçok amaçli salon olarak (tiyatro, toplanti, spor ve oyun salonu) olarak kullanmak niyetindeyiz. Projeyi su anda bir hayirsever üstlenmistir.  

7e. Aziz Nesin Kütüphanesi

Aziz Nesin Kütüphanesi’nde 30.000 dolayinda kitap bulunmaktadir. Eski kütüphane yeterli olmadigindan, Aziz Nesin sagliginda ek kütüphane yaptirmistir. Bu ek kütüphaneye kendi olanaklarimizla camli kitapliklar yaptik, eski kütüphanedeki kitapliklari gözden geçirdik, cam taktik. Kütüphaneye kalorifer koydurttuk. Iki yili askin bir süredir, özel kütüphanecimiz kitaplari kodlamakta, düzenlemekte ve bilgisayara geçirmektedir. 

7f. Aziz Nesin’in Gazete Koleksiyonu

Aziz Nesin, 1955’ten beri Türkiye’de çikan bütün belli basli gazeteleri biriktirmistir. Vakif’ta çok yer tutan ve korunmasi her geçen gün güçlenen bu önemli koleksiyonun en kisa zamanda degerlendirilmesi gerekmektedir. Aziz Nesin’in yasarken umutsuzluga kapilip SEKA’ya vermeyi düsündügü gazete koleksiyonunu, degerlendirmeyi taahüt eden bir kuruma bir bagis karsiligi vermeye haziriz. 

7g. Çocuk Parki ve Çevre Düzenlemesi

Birçok kimsenin bildigi gibi, Vakf’in ana kapisinin üstünde "Çocuk Cenneti" yazmaktadir. Burasinin gerçekten bir çocuk cenneti olmasi en büyük idealimizdir. Çocuk Cennetimizde bir çocuk parkinin olmamasiysa en büyük ayibimizdir. Bu ayibimizi en yakin gelecekte kapatmaya çalisacagiz.

Çevre düzenlemesiyle ilgili asagidaki projelerimiz bulunmaktadir:

Her 5-6 yilda bir tasan ve arazimizi erozyonla yiyen sinirdaki derenin kontrol altina alinmasi;

Yaslandiklari için kesmek zorunda oldugumuz kavaklarin yerine, daha uzun ömürlü agaçlarin dikilmesi;

Havuza bakan terasin bir "kahve"ye dönüstürülmesi. 

8. Nesin Vakfi’ni Ziyaret

Nesin Vakfi’na gelmek için, arabaliysaniz, Istanbul-Edirne TEM yolundan Çatalca sapagina sapin ve Çatalca’da herhangi birine sorun. Arabali degilseniz, otogardan Çatalca otobüslerine binin, Çatalca’da Pazaryerinde inip Nesin Vakfi’nin önünden geçen minibüslere binin.

Bugüne dek Nesin Vakfi’ni binlerce kisi ziyaret etti. Konuklarimizi her zaman büyük bir zevkle agirladik. Ama ayni zamanda bu ziyaretlerden bazi küçük dersler de çikardik. Simdi yeni konuklarimiz için, deneyimlerimizden çikan bazi küçük uyarilarda bulunmak istiyoruz:

1) Çocuklarin odasina, o odada yasayan çocuk tarafindan davet edilmedikçe girmeyiniz.

2) Çocuklarin odalarinin bulundugu katlarda ve kitapliklarda sigara içmeyiniz.

3) Hiçbir odaya kapi vurulmadan ve odadan "gir" daveti alinmadan girmeyiniz.

4) Müzedeki esyalara, duvardaki tablo ve fotograflara ve kitaplara izinsiz dokunmayiniz.

5) Çocuklara emir kipiyle seslenmeyiniz.

6) Çocuklari kucaginiza almayiniz, gereksiz sevgi gösterisinde bulunmayiniz.

7) Çocuklara özel hediye vermeyiniz. Hediyelerinizi bir sorumluya verirseniz, sorumlu, ihtiyaci olan çocuga gerektigi zaman hediyenizi iletecektir.

8) Vakfi bir yetkili esliginde geziniz.

Ali NESIN
Nesin Vakfi Yoneticisi
E-posta: anesin@turk.net

"AZIZ NESIN" belgeseli:

Aziz NESIN üstat hayattayken, 1993 yilinda Ethem OZGÜVEN tarafindan üretilen "Aziz NESIN" adli belgesel üzerine, yonetmeninden kisa bir not:

"AZIZ NESIN" belgeseli Sivas'ta 37 aydinin yakilmasindan bir hafta sonra çekildi. NESIN, Madimak Oteli yanginindan son anda kurtulmustu.

Yasadiklarina karsin, yangindan bir hafta sonra tüm dinamikligi ile ayaktaydi. O günlerde Nesin Vakfi'na dünyanin bir çok yerinden gazeteci ve televizyoncular geliyordu. Bu ekiplerin tümüne ayrim yapmaksizin yarim saatlik çekim ve röportaj izni veriyordu. Bize bir hafta verdi. Bu bir haftada bu degerli insani daha yakindan tanima firsati buldum.

Filmin tamamlanmasindan sonra, bu belgeselle ilgili tüm maddi girdileri Vakfa bagisladim. "AZIZ NESIN" belgeselim tüm diger belgesellerim gibi bugüne kadar Türkiye'de herhangi bir televizyonda yayinlanmadi. Buna karsin Alman, Isviçre ve Avusturya televizyonlari bu belgeseli yayinladilar."

Not: Adi geçen belgesel, New York, Queens Public TV'de; 34 ve 35nci kanallarda, The Light Millennium TV seri programinda; Ocak 2001'de gosterilmistir.

Nesin Vakfi web adresi:
http://www.nesin-vakfi.org
http://ankara.ada.net.tr/nesin_vakfi/index.html
Aziz Nesin Karikaturleri
http://members.tripod.com/~metalworkers/aziznesin/

Bu sayı, çağdaş Türk ressamı Erol AKYAVAS'a ithaf edilmiştir.
Turkish Greek Synergy
The Light Millennium Television - LMTV
ISIKBINYILI.ORG
Türkçe
ANA
SAYFA
INGILIZCE ISIK BINYILI TANITIM
1999
©Işık Binyılı e-dergisi, Bircan ÜNVER tarafından tasarlanmış ve üretilmiştir.
Beşinci sayı. Kış 2001, New York.
URL: http://www.lightmillennium.org

9.ncu sayımızdan itibaren, Türkçe yayınlarımıza IŞIKBİNYILI.ORG sitemiz üzerinden
ulaşabilirsiniz. Bu sayının bağlantıları ve logolar, Ağustos 2015'te güncellenmiştir.