KARANLIKTA HIÇBIR SEY KALMASIN!

Nesin Vakfi'ndan Kamuoyuna Duyuru:
Fas'li Gençlere Neden Ülkeye Giris Izni Verilmedi?

Istanbul, 16 Ocak 2001

Geçen yaz Nesin Vakfi'ndan bir grup genç Fas'a gitmisti. Avrupa Göçmen Gençler Degisimi Dernegi düzenlemisti geziyi. Geziye Fas, Ispanya, Almanya ve Türkiye'den gençler katilmislardi. Amaç, birbirine her zaman hosgörüyle yaklasmayan halklarin gençlerini bir araya getirerek, birbirlerinin kültürlerini anlamalarini saglamak, kültürler arasindaki benzerlikleri ve farkliliklari gençlere göstermek... Nesin Vakfi gençleri bu geziden çok memnun kalmislardi, çok ögrenmislerdi. Ögrendigime göre öbür ülkelerin gençleri de çok memnun kalmislar.

Nesin Vakfi'nin girisimiyle, gelecek yaz buna benzer bir kültür gezisinin Türkiye'de yapilmasina karar verildi. Elli dolayinda genç on bes gün boyunca Istanbul'u ve Anadolu'yu gezecek... Geziyi düzenlemeleri için iki Fasli, üç Ispanyol ve iki Alman 12 Ocak Cuma günü Türkiye'ye gelecekti...

Alman ve Ispanyol dostlarimiz geldi. Fasli dostlarimiz Türkiye'ye kabul edilmedi. Atatürk Havalimanindaki polisler tarafindan gerisin geriye yollandilar. Herhangi bir açiklama verilmeksizin... Iki saat boyunca yerde oturtturularak... Valizleri kendilerine verilmeden...

Türk polisinin bu irkçi davranisini protesto ediyorum. Nesin Vakfi'nin Fasli dostlarimiza reva görülen davranis karsisinda sessiz kalmayacagini kamuoyuna bildiririm.

Fasli dostlarimizin yasadiklarinin daha iyi anlasilmasi için, yazdiklari bir mektubu Türkçeye çevirip sunuyorum.

Saygilarimla

Ali Nesin
E-posta: anesin@turk.net

"Merhaba Thomas, Merhaba Ali Nesin,

Simdi Fas'tayim. Çok uzun bir hikâye. Basimiza gelenler inanilmaz, Türk polisinin bize davranisi imgelem gücünü asar. [...] Istanbul Havaalaninin pasaport kontrolüne gelene dek her sey yolundaydi. Kontrol için pasaportlarimizi verdigimizde, Fasli oldugumuz gördüler ve bizi 6 diger Fasli ve 2 Tunusluyla ayri bir yere aldilar. Kimligimi gösterip neden burada bulundugumuzu anlatmak istedim, ama firsat vermediler, Ingilizce konusmak istemediler. Tam iki saat yerde oturtturulduk. Hoparlörden adimizin üç dört kez okundugunu duyduk. Belli ki bizi bekleyenler vardi havaalaninda.

Danismaya gitmek istedik ama birakmadilar. Sanki yasadisi kisilermisiz gibi davraniyorlardi bizlere. Türk polisinin bu derece kötü davranabilecegini, bu derece açiklamalarimiza kapali olabilecegini tahmin etmezdim. En azindan kimliklerimize bakabilirlerdi. Ben bir ögretmenim. Ya da üstümüze basimiza bakabilirlerdi, iyi giyimliydik. Ya da bu iki kisinin neden Türkiye'ye geldiklerini kendilerine sorabilirlerdi.

Pasaportlarimizi ve biletlerimizi geri getirdikten sonra, bizi geldigimiz uçaga bindirdiler. Uçaga binerken bir açiklama istedim, ama bosuna... O kadar üsteledim ki, tasa konussaydik tas bile yanit verirdi! Valizlerimi almak istedim ama onu da kabul etmediler. Pasaportlarimizi Tunus uçaginin sorumlusuna verip "Bu kisiler Tunus'a geri dönmeliler" dediler. Anladigim kadariyla bizi herhangi bir neden olmaksizin ülkeye kabul etmek istemediler. Tunus'a indigimizde valizlerimizi bulamadik. Kaybolmuslar. [...] Neyse, sonunda Fas'a geldik.

Çok kizgin, kirgin ve üzgünüm. Ne yapacagimi bilmiyorum. Valizlerim de kayip. [...] Basimiza gelenleri Fas'taki arkadaslarima anlatmaktan utaniyorum. Projemizi gerçeklestirmek için öylesine özveriyle çalismistik ki.. Susmayacagim. Rabat'ta Türk Elçiligi'ni arayip Türkiye'de nasil karsilandigimizi anlatacagim. Bu proje hepimizin. Lütfen bizsiz devam edin.

Herkese selamlar.
Aziz Nyazi"

* * * * *
Ek Bilgiler:

Fasli dostlarimizin havaalanina inis tarihi: 12 Ocak 2001 Cuma.
Fasli dostlarimizin adi: Aziz Nyazi ve Said Nyazi
Sefer sayisi: Tunus'tan TU 216
Gün: 12 Ocak 2001
Uçagin varis saati: 12:50
Karsilayan: Nesin Vakfi
Geziyi düzenleyen: Avrupa Göçmen Gençler Degisimi Dernegi (Euro Jugend Austausch Migration, kisaca Euro JAM).
Merkezi Hamburg'da.
Avrupa Komisyonu ve Hamburg sehri tarafindan madden destekleniyor.
Kuruculari: Anette Mohr ve Thomas Humbert
Telefaks: 0049-40 439 44 43

E-adres: kiz.hh@t-online.de, Thomas-Humbert@t-online.de
Web sayfasi: http://www.cafe-eins.de

Daha fazla bilgi için:
Esin Kumral: 0212 231 04 82,
esinpia13@hotmail.com
Ali Nesin: 0532 634 51 53, anesin@turk.net

Nesin Vakfi web adresi:
http://www.nesin-vakfi.org
http://ankara.ada.net.tr/nesin_vakfi/index.html
Aziz Nesin Karikaturleri
http://members.tripod.com/~metalworkers/aziznesin/

Bu sayı, çağdaş Türk ressamı Erol AKYAVAS'a ithaf edilmiştir.
Turkish Greek Synergy
The Light Millennium Television - LMTV
ISIKBINYILI.ORG
Türkçe
ANA
SAYFA
INGILIZCE ISIK BINYILI TANITIM
1999
©Işık Binyılı e-dergisi, Bircan ÜNVER tarafından tasarlanmış ve üretilmiştir.
Beşinci sayı. Kış 2001, New York.
URL: http://www.lightmillennium.org

9.ncu sayımızdan itibaren, Türkçe yayınlarımıza IŞIKBİNYILI.ORG sitemiz üzerinden
ulaşabilirsiniz. Bu sayının bağlantıları ve logolar, Ağustos 2015'te güncellenmiştir.