KARANLIKTA HIÇBIR SEY KALMASIN!

Nesin Vakfi'ndan Mektuplar

Nesin Vakfi Yoneticisi Ali NESIN'in "Nesin Vakfi" e-mektup listesine Aralik ayinda gonderdigi mektupdan, "Nesin Vakfi" amaclarinda belirtilen gelismeleri yansitan bolümleri, ideal bir kurumlastirmaya, "cocuklarimiza ve gelecege" ornek bir yatirim ve anlayis olmasi nedeniyle asagida yayinliyoruz.

Ayni zamanda, yine Ali NESIN'in "Yeni Yil" nedeniyle gonderdigi "duyuru" nun ictenligini ve keyifli anlatimini da sizlerle de paylasmak istedik.

* * * * *

Sevgili Nesin Vakfi Dostlari: I

Istanbul, 5 Aralik 2000

<...>

* Ayin en güzel haberine geldi sira... Aziz Nesin sagliginda bir tiyatro salonunun kaba insaatini yaptirmisti Vakf'a. Kocaman, balkonlu, kulisli, genis sahneli... Zeminden su aldigindan tiyatro salonunu birtürlü bittiremedik. Bizim için büyük sayilacak meblalarla su sorununu çözdük, artik salona su girmiyor.

Öte yandan Çatalca'da o büyüklükte, sasaada ve satafatta bir tiyatro salonu yapmak, Amazon ormanlarinda bir opera binasi yapmaya esdeger, neredeyse...

Imgelem gücü sinir tanimayan Aziz Nesin'in bir düsü...

O tiyatro salonu projesi Aziz Nesin'in ölümünden sonra çok amaçli bir salon projesine dönüstü: spor + sinema + tiyatro + konferans... Bir dostumuz salonun büyük ölçüde sponsorlugunu üstlendi. Birkaç ayda bitecegini umuyoruz.

...

* Nesin Vakfi üretime yönelik bir egitim sistemi uygulamaya çalisir. Meyve ve sebze bahçemizden, cevizligimizden ileride söz edecegim. Simdilik hayvanlarimiz: Koyun: Sayilari yirmiyle otuz arasi degisir. Boynuzlarindan herkesin nasibini aldigi koçumuzun özel bir yeri vardir gönlümüzde.

Inek: Geçen yil sokak inegi cinsinden oldugu ileri sürülen ciliz mi ciliz bir inek aldik. 300 milyona... Çocuklar adini Mercedes koymuslar.

Geldiginde gebeymis Mercedes. Ayrica verem... Veterinerler "yasamaz" dedi. Mercedes yasadi ve 1 Ocak 2000'de Millenia'yi dogurdu. Veterinerler gene "bu inek yasamaz" dedi. Biz bogaya verdik... Simdi ikinci kez hamile ve karni yerlerde... Mercedes piril piril tüylü olaganüstü güzel bir hayvan oldu, inek demeye dilim varmiyor. Kizi Millenia kahkahalar atarak bahçede kelebekleri kovaliyor, mutlu bir çocukluk yasiyor. Boga'ya begendirirsek, onu da bahara everecegiz.

Tavuk ve horoz: Sayilari elliyi buldugu olmustur geçmiste. Simdi on kadar kaldi. Köy tavugu bulmakta zorlaniyoruz.
Hindi: Dört tane, iki hafta önce geldiler.
Tavsan: Çok vardi. Bir hayvan yuvalarina girip üçü disinda hepsini bogdu.
Bu üç tavsan çogaldi. On kadar var simdi. Daha da çogalacaklar.
Çocuklarin vazgeçilmez sevgilileri.
Kedi: Iki tane. Ikisine de çirkin diyorlar, ama biz begeniyoruz.
Ördek: Hiç yok ve hiç olmadi. Istiyoruz.

* * * * *

Sevgili Nesin Vakfi Dostlari: II

Istanbul, Ocak 2001

Yeniyila gene Vakfimizda dostlarimizla birlikte girdik. Sabaha kadar yedik içtik, sarkilar, türküler söyledik, 1960'larin müziginde büyük küçük tam anlamiyla çilginlar gibi sabaha kadar tepindik, öyle eglendik ki tombalaya bile zaman kalmadi... Dededen kalma bir aliskanlikla biz hediyeyi bol tutariz. En çok da küçüklere veririz elbet.

20 Aralik'ta da Aziz Nesin'in 85. dogumgününü kutladik. Bir Rum tavernasinda, ama tabak kirmadan... Üç yüzü askin dostumuzla sicacik bir yemek ortaminda bulustuk. Kadehimi - artik geleneksel oldugu üzere - "Aziz Nesin'in sagligina" kaldirarak geceyi açtim. Demirtas Ceyhun kendine özgü sohbet biçemiyle Aziz Nesin'li anekdotlar anlatarak gecemizi neselendirdi.Kötü ses düzeni, Sadik Gürbüz'ün sazindan sözünden etkilenmemizi engelleyemedi, Sadik Gürbüz uzun uzun alkislandi ve üç kez bis yapti. Vakif kizlarimizdan Türkan, köyünden iki yanik türkü söyledi, sazsiz, çiplak sesle. Gencecik iki yetenekli müzisyen, Evrim Özsuca ve gitarist arkadasi Kerem cazla kanimizi kaynattilar. Mezzo soprano Sema tek basina bir orkestraydi; caz, klasik, tango, halk türküsü, siir, dogaçlama. Esi benzeri görülmemis bir alasim, üstelik çalgisiz. Büyülendik. Mümtaz Sevinç, gece boyunca Aziz Nesin'den ve Nazim Hikmet'ten siirler okudu. Sunucumuz Nevzat Senol'du. O gece çok az su içildi.

Gecenin bir baska hos tarafi da elde ettigimiz gelirdi. Birikmis paramizi da ekleyerek, Harbiye'den küçük bir daire aldik. Bu daireyle birlikte NesinVakfi'nin sahip oldugu konut sayisi on yediye yükseldi - bunlardan on üçü Aziz Nesin'in ölümünden sonra (son 4,5 yilda) alindi. Bos zamanlarimi emlakçilik yaparak degerlendiriyorum. Nihai emelimizin Beyoglu'nu ele geçirmek oldugu söylentisi dogru degil, ama hos bir fikir dogrusu.

Hesaplarima göre, Aziz Nesin'in kitap satislarindan ve dostlarimizin bagislarindan bagimsiz yasayabilmesi için, Nesin Vakfi'nin topu toplami 40 konuta gereksinimi var...

Geçen yil bizim için oldukça büyük sayilabilecek bir girisimde bulunduk: Yirmi iki dönümlük bir arazimize 220 ceviz fidani diktik. Ve bunu en bilimsel yöntemlerle yaptik. Türkiye'de cevizcilik üzerine yazilmis bütün kitaplari (2 tane) okudum ve konunun uzman‡ herkesle (3 kisi) konustum. Bilimsel yaklasim beklenen sonucu verdi ve bir ikisi disinda fidanlar tuttu, hatta ceviz verenleri bile oldu. Yarim metrelik bir ceviz fidaninin tepesindeki tek bir cevizin bunca haz verecegini bilmezdim, bu mutlulugu da tatmis oldum. Ancak cevizlerimizi yiyemedik, çalindilar! Bu fidanlar ulu agaç olup ceviz verecek, hirsizlardan kurtarabildiklerimizi toplayip kurtlanmadan satacagiz ve böylece Nesin Vakfi her yil 20 bin dolar kazanacak. Hep birlikte görecegiz, on dokuz yil sonra.

Güzel bir haber daha: Daha Türkiye'de hiçbir okula, parka, alana, caddeye, soka›a Aziz Nesin ad‡ verilmemisken Berlin'de bir Avrupa okuluna verildi. 24 Subat'ta okulun açilisi var. Biz de Çatalca'da 36 dönümlük bir arazimize "Aziz Nesin Ilkögretim Okulu" kuracagiz. Adina yakisan bir okul ve egitim sistemi tasarliyoruz. Ayrintilar gelecek aylarda.

23 Nisan'da da tiyatromuzun açilisini yapmaya çalisacagiz. Çalismalar devam ediyor.

Nesin Vakfi'ni düsünerek - özellikle yilbaslarinda - Milli Piyango bileti alan ya da loto oynayan çok dostumuz var. Bilet paralarinin dogrudan Nesin Vakfi'na verilmesinin daha yararli oldugu hem matematiksel hem de deneysel olarak kanitlanmistir. Sabancilarin, Koçlarin, Dogramacilarin ve bilumum bol sifirli zenginlerin vakif, üniversite, yurt, hastane, sanat merkezi, müze kurduklari ülkemizde, iyilik yapmak için çok zengin olmak gerektigi Izlenimi yerlesmistir. Nesin Vakfi bunun ender karsiörneklerinden biridir.

Çocuklarimiz saglikli ve mutlu. Bizde yaramazlik yok degil çok, neyseki çocukça ve olagan yaramazliklar.

Pek yakinda kulaginiza bir mö notasi çalinirsa, bilin ki Mercedes dogurmustur.

Nesin Vakfi çocuklari ve çalisanlari adina tüm dostlarimizin yeniyilini kutlar, en iyi dileklerimi sunarim. Nice yillara...

Ali NESIN
Nesin Vakfi Yoneticisi
E-posta:
anesin@turk.net

 

Aziz Nesin Karikaturleri
http://members.tripod.com/~metalworkers/aziznesin/

Daha fazla bilgi icin Nesin Vakfi web adresi:
http://www.nesin-vakfi.org

http://ankara.ada.net.tr/nesin_vakfi/index.html

Bu sayı, çağdaş Türk ressamı Erol AKYAVAS'a ithaf edilmiştir.
Turkish Greek Synergy
The Light Millennium Television - LMTV
ISIKBINYILI.ORG
Türkçe
ANA
SAYFA
INGILIZCE ISIK BINYILI TANITIM
1999
©Işık Binyılı e-dergisi, Bircan ÜNVER tarafından tasarlanmış ve üretilmiştir.
Beşinci sayı. Kış 2001, New York.
URL: http://www.lightmillennium.org

9.ncu sayımızdan itibaren, Türkçe yayınlarımıza IŞIKBİNYILI.ORG sitemiz üzerinden
ulaşabilirsiniz. Bu sayının bağlantıları ve logolar, Ağustos 2015'te güncellenmiştir.