KARANLIKTA HIÇBIR SEY KALMASIN!

Ben de gazeteciyim

Refik DURBAS

Tam 33 yil olmus gazetecilige baslayali. Gerçi matbaa mürekkebini 1962'den beri kokluyordum, ilk siirlerim de Izmir'de Dinç Bilgin'in babasive amcasi Sevket ve Behzat Bilgin'in "Yeni Asir" ile "Ege Ekspres" ve "Sabah Postasi" gibi gazetelerde yayimlanmisti. Daha sonralari edebiyat dergilerinde çalismis, hatta bir-iki dergi de çikarmistim ama, gazetecilige resmen baslayisim 1967 yilinda, Sishane'de "Yeni Istanbul" gazetesinde oldu.

1969'un bu günlerinde "Cumhuriyet" gazetesine geçtim düzeltmen olarak. Seflik dahil, düzeltmenligin yani sira, ikisi askerlige heba, tam 20 yil Cumhuriyet'in hemen her sayfasinda yazdim.

Röportajlar da yaptim, dizi yazilar da...

"Siir"in yaninda "gazete" yazilarindan kazandigim ödüller de yer aldi. Elliye yakin kitabim arasinda gazete yazilarindan derlediklerim de bulunmakta...

Diyebilirim ki, hayatimin siu son kirk yilinda hep sair kalmaya özen gösterdim ama, gazeteciligi de siirlerim kadar sevdim. Yazilarimda da gazetecilik ile sairligi ayr tutmamaya çalisitim.

Sunu da diyebilirim, Cumhuriyet'in iflasindan sonra yirmi yillik emegimi yakarak ayrilmak zorunda birakilinca, yaklasik on yildir Sabah gazetesi çalismaktayim. Bunca yillik meslek hayatimda ondan fazla genel yayin ve yazi isleri müdürü gördüm.

Transferlere aklim ermedi, para islerine de...

Su son yilda ise gazeteciligimin en mutlu günlerini yasamaktayim. Çünkü "Sabah"ta yazilarim hiçbir zaman sansüre, baskiya maruz kalmadigi gibi zaman zaman "tesekkür" ile ödüllendirildi. Yazinin ve yazarligin bagimsizligini gördüm.

Niye mi bugün bu kösseyi "özel" anilarima ayirdim?

Çünkü bütün sabahlar gibi "Sabah"i seviyorum.

Bütün "Sabah" çalisanlari gibi...

Güney'i tanimak için

Sinema yazari ve elestirmeni Atillâ Dorsay, "Yilmaz Güney Kitabi"nda bu büyük sinema ustasinin sanati ile yasadigi hazin hikâyesini anlatiyor

Onbes yil kadar önce Atillâ Dorsay, Mimar Sinan Üniversitesi'ne bagli Sinema/TV Enstitüsü'nde sinema tarihi dersi vermektedir. Bir gün genç ögrencilerinden biri, hiç Yilmaz Güney filmi görmedigini söyleyiverir.

Dorsay, adeta dehsete kapilmistir.

Çünkü yillar geçmekte ve yeni kusaklar yetismektedir. Oysa "kulaktan kulaga fisildanan, bir efsane gibi söylenen, ama eserine ulasilamayan" Yilmaz Güney'in filmleri yasaklidir. Ve Dorsay, bu ögrencisinin sorusuyla yillardir düsledigi bir Yilmaz Güney kitabinin artik "âcil" bir is olduguna karar verir ve temelde o güne kadar Güney üzerine yazdiklarinin derlemesinden olusan kitap 1988 yilinda yayimlanir.

Simdi Güney Yayinlari arasinda dördüncü baskisi yapilan "Yilmaz Güney Kitabi", Dorsay'in ekledigi bes yeni bölümle bir kez daha okur önünde...

Güney'e iliskin baslica gelismeleri çesitli yazilar, gazete haberleri, dergi kampanyalari, söylesiler ve yorumlarla veren ve hacmi 630 sayfayi bulan bu belge-kitapta neler mi var?

Dorsay'in Güney sinemasi üzerine elestirileri, zaman zaman kendisiyle yaptigi konusmalar, serüvenine taniklik eden ve ölümünün ardindan yapilan tartismalar üzerine yazilanlar ve yorumlar...

Bir baska deyisle "Yilmaz Güney denen büyük insana ve onun hikâyesine Dorsay'in açisindan bir kisisel bakis çabasi. Sayisiz belgeyle bu kisisellik asilmaya çalisilmis ve ortaya bir belge-kitap çikmis olsa da..." Güney'in ölümünden önce imzasini attigi "Duvar" su siralarda sinemalarda gösterimde. Bu film nedeniyle olsun, yillardir unutturulmaya çalisilan bu büyük sinema ustasini bütünüyle daha yakindan ve derinden tanimak için okunmasi, ayrica mutlaka el altinda bulundurulmasi gereken bir çalisma Dorsay'in "Yilmaz Güney Kitabi"...

http://garildi.sabah.com.tr/sayfa.cgi?w+30+/sabah2000/0011/04/t/b15.html

Bu yazi, 4 Kasim 2000 yilinda Sabah Gazetesi'nin Cumartesi ekinde yayinlanmis ve yazarinin izniyle yayinlanmistir.

Bu sayı, çağdaş Türk ressamı Erol AKYAVAS'a ithaf edilmiştir.
Turkish Greek Synergy
The Light Millennium Television - LMTV
ISIKBINYILI.ORG
Türkçe
ANA
SAYFA
INGILIZCE ISIK BINYILI TANITIM
1999
©Işık Binyılı e-dergisi, Bircan ÜNVER tarafından tasarlanmış ve üretilmiştir.
Beşinci sayı. Kış 2001, New York.
URL: http://www.lightmillennium.org

9.ncu sayımızdan itibaren, Türkçe yayınlarımıza IŞIKBİNYILI.ORG sitemiz üzerinden
ulaşabilirsiniz. Bu sayının bağlantıları ve logolar, Ağustos 2015'te güncellenmiştir.